Gmina

Gmina Bierzwnik leży w południowej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie Choszczno, na Pojezierzu Dobiegniewskim, Równinie Drawskiej i skraju Drawieńskiego Parku Narodowego. Powierzchnia gminy wynosi 239 km. kw., a zamieszkuje ją ok. 5000 osób. Lasy pokrywają 51,3 procent powierzchni gminy, a użytki rolne zajmują 35,5 procent. Kompleks użytków rolnych znajduję się w centralnej części gminy, a ponadto jego enklawy w częściach północno-wschodniej i południowo-zachodniej.  Walorem gminy to dobra łączność komunikacyjna. Przechodzą przez nią drogi wojewódzkie, łącząc Bierzwnik ze Szczecinem, Gorzowem Wlkp. i Poznaniem oraz linia kolejowa Szczecin-Poznań.  Przemysł drzewny, obok rolnictwa, stanowi główną gałąź gospodarki. Istnieją tez dobre warunki dla rolnictwa ekologicznego i produkcji zdrowej żywności.                 

Historia gminy Bierzwnik związana jest ściśle z Zakonem Cystersów. 

Na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiono opactwo cysterskie, stosując w jego architekturze interesujące rozwiązania i unikalny wystrój rzeźbiarski.     

W latach 1992 – 2016 na terenie cysterskiego klasztoru w Bierzwniku prowadzone były badania archeologiczne. Ich rezultaty pozwoliły zrekonstruować plan założenie klasztoru wraz z przyległą świątynią oraz wyznaczyć poszczególne fazy budowy. Klasztor cysterski w Bierzwniku, leżący na Szlaku cysterskim, stał się coraz chętniej i częściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w regionie. Zabytek ten, jako cenne dla województwa średniowieczne dziedzictwo oryginalnego gotyku ceglanego, jest miejscem ożywionej działalności kulturalnej i inspiruje do twórczej aktywności. 

Cykliczne imprezy, organizowane na wzgórzu klasztornym,  takie jak  3 Dni na Cysterskim Szlaku, oraz Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych, a także sympozja, wystawy i koncerty zespołów muzyki dawnej popularyzują dziedzictwo szarych mnichów. Targi Wyrobów Klasztornych nawiązują do najlepszych tradycji zakonnej wytwórczości- rzemiosła i produkcji żywności. Targi stanowią okazję do prezentacji unikalnego rękodzieła. Imprezie towarzyszy festyn pełen atrakcji, wśród których są koncerty plenerowe, zwiedzanie klasztoru i wystawy archeologicznej, biesiada rycerska w zabytkowych pomieszczeniach klasztoru, turniej szachowy. Wyjątkowo dobra akustyka, cechująca średniowieczne kościoły, sprzyja koncertom muzyki dawnej.

Gmina Bierzwnik jest atrakcyjnym obszarem do wypoczynku, uprawiania sportu i rekreacji, zaprasza do wytchnienia wśród pięknej przyrody i licznych jezior.                                                                                               

Powstanie Stowarzyszenia

W 2002 roku, w pięknie odrestaurowanym kapitularzu, miało miejsce powołanie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku.

Od 2007 r. klasztor cysterski w Bierzwniku jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Charte des Abbayes et Sites Cisterciens d’Europe z siedzibą w Clairvaux we Francji (Karty Europejskiej Opactw i Miejsc Cysterskich).

 https://www.cister.net/ Cister.eu | Abbayes cisterciennes en Europe – Cistercian Abbeys in Europe

Od 2001 r. trwa rewitalizacja kościoła i zespołu klasztornego.

Obecnie pomieszczenia klasztorne zajmowane są przez parafię rzymskokatolicką i udostępnione są zwiedzającym.

Ścieżka historyczno-przyrodnicza 

Na terenie wzgórza klasztornego w 2005 r. i wokół niego,  została wytyczona i utworzona ścieżka przyrodniczo – historyczna, odnowiona i unowocześniona w roku 2020.

Okolica

Na uwagę zasługują również XIX-wieczne kościoły w Klasztornem, Breniu, Zieleniewie, Górznie, Kolsku, a także młyn w Górznie, parki dworskie w Bierzwniku i Zieleniewie oraz dwory w Zieleniewie i Kolsku.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich z siedzibą w Bierzwniku http://www.gminycysterskie.org/

Szlak Cysterski w Polsce 

Charte des Abbayes et Sites Cisterciens d’Europe (Europejska Karta Opactw i Miejsc Cysterskich 

      https://www.cister.net/